Щодо бланків кваліфікаційних документів моряків України

ПРМТУ отримує значну кількість звернень від моряків та крюінгових компаній щодо видачі морякам кваліфікаційних документів, які містять QR-код, та, водночас, не відповідають вимогам щодо наявності спеціальних елементів захисту, визначених законодавством України.

ПРМТУ наголошує, що бланки кваліфікаційних документів моряків виготовлені засобами оргтехніки та загальної поліграфії не можуть застосовуватися з огляду на наступне:


1.Вимоги до технічного опису бланків документів, що засвідчують належну кваліфікацію моряків затверджені наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 26.11.2004 № 1046 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1641-04#Text).


1)Бланки документів моряків повинні бути надрукованими:

•в п’ять фарб з лицьового та зворотного боків аркушами паперу із закругленими кутами форматом 105×148+/- 0,1 мм;

•на папері масою 150 г/м-2, який не просвічується в ультрафіолетових променях і має захисні волокна.


2)У дизайні бланків використовуються складна графіка та захисні фарби, що запобігають можливості відтворення бланків засобами оргтехніки та загальної поліграфії.


3)У кожному з елементів графіки присутні антисканерні елементи:

- псевдорельєфні сітки;

- гільйоширні зображення;

- рисунки та орнаменти, що виконуються технікою «медаль» з використанням ірисного друку;

- мікрошрифти в позитивному і негативному відтворенні;

- вертикальної та горизонтальної будови.


4)Для захисту від ксерокопіювання використовується широкий асортимент захисних фарб: фарби, видимі та невидимі в різних діапазонах із різним кольором випромінювання в ультрафіолетовому світлі.


5)Після внесення даних про особу власника документа бланки документів запресовуються в плівку для ламінування, вимоги до якої визначені Технічним описом.


2.Зразки документів осіб командного складу та суднової команди морських суден затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 18.10.2003 № 811 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1902-13#Text).

Чинні зразки документів моряків не передбачають розміщення QR-коду або будь-яких інших графічних зображень.


3.Порядок видачі кваліфікаційних документів моряків визначений наказом Міністерства інфраструктури України від 18.10.2013 № 812 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1950-13)

1) виключно капітани морських портів України уповноважені здійснювати заповнення та видачу кваліфікаційних документів моряка;

2) видача кваліфікаційних документів здійснюється на підставі заяви моряка, поданої капітану порту особисто або через іншу особу за довіреністю;

3) перед ламінуванням кваліфікаційного документа захисною плівкою моряк ставить особистий підпис у документі в присутності уповноваженої особи служби капітанаморського порту;

4) кваліфікаційні документи та підтвердження до дипломів видаються тільки заявникові під особистий підпис у журналах реєстрації видачі кваліфікаційних документів.

Аркуші зазначених журналів повинні бути пронумеровані, журнали прошнуровані та скріплені підписом і печаткою капітана порту.

Капітани морських портів не мають права засвідчувати своїми особистими підписами та печатками бланки документів, які за своїми технічними характеристиками, описом та формою не відповідають вимогам, визначеним чинним законодавством України.


ПРМТУ рекомендує морякам невідкладно звертатися з офіційними скаргами до Державної служби морського та річкового транспорту у разі надання на підпис примірника кваліфікаційного документа, який не відповідає визначеним вище вимогам, містить QR-код чи інші графічні елементи та (або) отриманий не від уповноваженої особи служби капітана морського порту.


ПРМТУ готова надати всім морякам безоплатні та невідкладні консультації та допомогу у складанні скарг та подальшому забезпеченні їх розгляду.


ПРМТУ звертається із запитом до Міністерства інфраструктури України та Державної служби морського та річкового транспорту України та просить невідкладно:

1. надати офіційні роз’яснення щодо неможливості використаннябланків документів моряків виготовлених засобами оргтехніки та загальної поліграфії, та, які за своїми технічними характеристиками, описом та формою не відповідають вимогам, визначеним чинним законодавством України;

2.провести перевірку повідомлень про виготовлення, візування капітанами морських портів України бланків кваліфікаційних документів моряків, які за своїми технічними характеристиками, описом та формою не відповідають вимогам, визначеним чинним законодавством України.

Більше новин з тегом #Моряки

Аналітика даних Інспекторату ITF у дії

Стаття-коментар Сета Пайєра, Керівника відділу даних та досліджень Міжнародної федерації транспортників

ПРМТУ звернулася до МЗС України за роз'ясненнями

Після оголошення МЗС України тимчасовогопризупинення з 23.04.2024 року вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах за заявами громадян України чоловічої статі від 18 до 60 років (окрім дій, пов’язаних зоформленням посвідчень особи на повернення в Україну), ПРМТУ отримала численні запити від моряків, громадян України, які знаходяться за кордоном.

Солідарність без кордонів: європейські профспілки підтримують Україну

Цього тижня ПРМТУ взяла участь у Профспілковому саміті на підтримку України, організованому Європейською конфедерацією профспілок (ETUC). Він пройшов 22-23 квітня у м. Люблін (Польща) та об'єднав близько 120 представників різних профспілок Європи.

Сьогодні - Всесвітній день охорони праці

Професійна спілка робітників морського транспорту України провела нараду уповноважених представників з питань охорони праці, присвячену Всесвітньому дню охорони праці.

Дякуємо за звернення!