Відповідно до норм міжнародного права та права ЄС, статус біженця можна отримати лише в тій країні, кордон з якою Ви законно перетнули.
Проте, відповідно до права ЄС, Ви маєте право подаватись на статус біженця лише в першій державі-члена ЄС, кордон якої Ви законно перетнули.
Звернутись щодо оформлення статусу біженця можна під час перетину кордону у відповідному прикордонному пункті. Також, в разі наявності черги, можна звернутись до інших відділень прикордонної служби, або до спеціальних служб з питань біженців.
Важливо знати, що отримання статусу біженця займає тривалий час, в середньому – 6 місяців. Під час процесу розгляду надання статусу біженця документи, що посвідчують особу, мають знаходитись у відповідних інституціях.
Статус біженця гарантує наступне:
- право на проживання у таборі для біженців;
- надання спеціального документа, який дозволяє пересуватись між країнами-членами ЄС;
- право на працю;
- право на освіту;
- право на визнання дипломів, виданих в Україні;
- право на соціальне забезпечення та медичне обслуговування;
- право на щомісячну допомогу.
Проте у період до моменту отримання статусу біженця (а це може тривати в середньому до 6 місяців) особа не може залишити приймаючу країну, не може працевлаштуватися до моменту отримання статусу біженця, а також у разі відмови у наданні такого статусу, перебуває у країні без документів, що посвідчують особу.
Статус біженця не перешкоджає поверненню людини в країну її громадянства після закінчення обставин, які були основою надання статусу біженця.