Щодо складання у 2025 році єдиного державного кваліфікаційного іспиту здобувачами освіти за спеціальністю 271 «Морський та внутрішній водний транспорт»
25 жовтня 2024 року Професійною спілкою робітників морського транспорту України (ПРМТУ) на ім’я Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби та Міністра освіти і науки України Оксена Лісового направлений лист щодо питання організації та проведення в 2025 році єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для здобувачів освіти за спеціальністю 271 «Морський та внутрішній водний транспорт».
З повним текстом листа ПРМТУ можна ознайомитися за цим посиланням: https://storage.mtwtu.org.ua/source/1/QkTE-FQKQAiHksC_bKk40pxFxENFmQco.pdf
ПРМТУ підкреслила, що впровадження ЄДКІ у якості обов’язкового та безальтернативного етапу атестації здобувачів освіти за спеціальністю 271 «Морський та внутрішній водний транспорт» матиме критичні наслідки та призведе до безповоротної втрати Україною професійного та освітнього зв’язку з випускниками закладів морської освіти, які завершують навчання на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти з огляду на наступне.
На цей час переважна більшість випускників закладів морської освіти перебувають за кордоном з метою отримання стажу роботи на морських суднах, наявність якого є обов’язковою умовою для присвоєння звань осіб командного складу морських суден. Водночас, складання ЄДКІ можливо виключно у спеціально обладнаних приміщеннях на базі закладів вищої морської освіти в Україні.
У цих умовах здобувачі освіти – курсанти випускного року навчання масово переривають навчання у закладах морської освіти України та вступають до закордонних морських закладів освіти для завершення навчання з урахуванням результатів навчання, здобутих у морських закладах освіти України.
Аналіз ситуації свідчить, що здобувачі першого (бакалаврського) рівня освіти освітніх програм, за якими здійснюється підготовка осіб командного складу морських суден за міжнародними стандартами підготовки моряків, встановленими в Кодексі з підготовки і дипломування моряків та несення вахти, який є додатком до Конвенції ПДНВ, можуть протягом періоду від шести місяців до одного року завершити навчання у закордонних закладах морської освіти, в яких підготовка здійснюється за тими ж самими міжнародними стандартами.
У такому разі здобувачі освіти стануть випускниками закордонних морських закладів освіти та, у подальшому, будуть отримувати професійні кваліфікації (сертифікати компетентності) від іноземних морських адміністрацій. Будь-яке подальше кар’єрне планування, у тому числі отримання ними наступних професійних дипломів, підвищення кваліфікації, проходження спеціальної та тренажерної підготовки, здобуття післядипломної освіти, також буде здійснюватися в державі отримання диплому про освіту та професійного диплому (сертифікату компетентності). Як наслідок, Україною будуть втрачені найбільш мотивовані, професійні та підготовлені моряки, що матиме значний негативний ефект для морської економіки України.
ПРМТУ також звернула увагу на наявність ознак недотримання вимог законодавства України під час організації ЄДКІ. Так, на цей час програма ЄДКІ не погоджена Міністерством розвитку громад та територій України та Адміністрацією судноплавства України. Відповідно, не можуть бути розроблені завдання та етапи іспиту, критерії оцінювання та визначені місця проведення кваліфікаційного іспиту.
Особливу увагу було приділено питанням безпеки здобувачів освіти, екзаменаторів, членів державної кваліфікаційної комісії моряків та інших залучених осіб під час складання ЄДКІ, у тому числі щодо їх дій у разі тривалих перерв, пов’язаних повітряними тривогами.
Враховуючи вищевикладене, ПРМТУ звернулося з проханням:
- відкласти впровадження ЄДКІ як обов’язкової складової атестації здобувачів освіти для спеціальності 271 «Морський та внутрішній водний транспорт» до завершення воєнного стану та протягом одного року після його припинення або скасування;
- надати закладам морської освіти право самостійно визначати форму проведення атестації здобувачів освіти.
26 листопада 2024 року Міністерством освіти і науки України надана відповідь на лист ПРМТУ, з якою можна ознайомитися за цим посиланням: https://storage.mtwtu.org.ua/source/1/t4vxgh8m5cBmWihqGQ_-z30fZHUiWFY8.pdf
МОН поінформувало, що на цей час проведення ЄДКІ за кордоном організаційно та технічно забезпечити неможливо з огляду на те, що це потребує додаткового фінансування, залучення значних людських ресурсів, а також розробки додаткових комплектів тестових завдань, використання відповідних приміщень та дотримання інших вимог, встановлених Порядком атестації здобувачів освіти у формі ЄДКІ.
Станом на 17 грудня 2024 року ПРМТУ не отримано відповіді від Міністерства розвитку громад та територій України. ПРМТУ наголошує, що позиція цього Міністерства є дуже важливою з огляду на те, що Мінвідновлення є центральним органом виконавчої влади, уповноваженим наа формування та реалізацію державної політики у сфері морського транспорту.
Враховуючи вищевикладене, ПРМТУ пропонує невідкладно утворити спільну робочу групу з питань організації та проведення у 2025 році атестації здобувачів освіти зі спеціальності 271 «Морський та внутрішній водний транспорт» на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти. Серед завдань Робочої групи передбачити наступне :
- провести оцінку ризиків та наслідків впровадження у 2025 році атестації здобувачів освіти за спеціальністю 271 «Морський та внутрішній водний транспорт» у формі ЄДКІ;
- розглянути альтернативні можливості для складання атестації, у тому числі дистанційно за допомогою засобів відео зв’язку.