Преференції для громадян України в Румунії

Є два основних способи в’їхати до Румунії: на короткий термін перебування або в якості шукача притулку.

Зокрема, громадяни України (за винятком чоловіків віком від 18 до 60 років), які мають можливість пред’явити дійсний закордонний паспорт громадянина України при перетині кордону, можуть в’їхати до Румунії як особи, які в’їжджають для короткострокового перебування, та можуть перебувати в Румунії до 90 днів.


Водночас замість в’їзду з правом короткочасного перебування громадянин України може отримати в Угорщині статус шукача притулку.


Притулок – це форма захисту, яка дозволяє іноземцю, який не може повернутися до країни походження, залишитися в Румунії. Особа вважається шукачем притулку з моменту, коли остання попросить про це. Із зазначеного моменту особу не можна вилучити (депортувати) до країни походження.


Подати заяву на притулок можна безпосередньо в пункті перетину кордону, або пізніше в будь-якому місці Румунії.


Як шукачу притулку громадянину України буде видано бланк заяви про притулок, який можна заповнити з допомогою посадової особи.


Особа повинна буде подати всі наявні у неї документи, які стосуються її особистої ситуації, а також документ для перетину державного кордону, після чого вона отримає тимчасовий документ, що посвідчує особу для шукачів притулку, виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції.


Генеральна інспекція з питань імміграції призначить попередню співбесіду та додаткову співбесіду для визначення форми захисту. Важливо відвідати обидві співбесіди, представити всі наявні у вас докази та правдиво відповісти на всі запитання.

Усі клопотання про надання притулку в Румунії розглядаються та вирішуються Головною імміграційною інспекцією, і зазвичай вони розглядаються протягом одного-двох місяців.


Якщо ви подаєте заяву про надання притулку в Румунії, ви маєте право бути розміщеним в одному з регіональних центрів, які координуються Головним інспекторатом з питань імміграції.


Під час процедури надання притулку ви маєте право залишатися на території Румунії і бути захищеними від видворення, екстрадиції, примусового повернення.


Права шукачів притулку регулюються Законом 122/2006 та включають:

  • право на отримання допомоги адвоката під час процедури надання притулку;
  • право залишатися в Румунії протягом усієї процедури надання притулку;
  • право отримати тимчасовий документ, що посвідчує особу, дійсний під час процедури надання притулку;
  • право на проживання в центрах при Генеральній інспекції з питань імміграції;
  • право на безоплатну первинну медичну допомогу та відповідне лікування, невідкладну допомогу, а також безоплатну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю;
  • право на доступ до ринку праці на умовах, встановлених законом для громадян Румунії, після закінчення 3-місячного періоду з дати подання заяви про надання притулку.


Шукачі притулку отримують фінансову допомогу від Румунської держави у розмірі 20 RON (приблизно 4 євро) на особу на день.


Дітям громадян України гарантується безкоштовний доступ до освіти, незалежно від їх статусу в Румунії.


Всі діти та молоді люди з числа біженців з України мають можливість вступити, за бажання, до румунських навчальних закладів. У разі відсутності документів, що підтверджують здобуту освіту в Україні, румунські вищі навчальні заклади, грунтуючись на власних критеріях і відповідно до міжнародної практики, оцінять результати навчання, професійні якості та навички.


У 2021–2022 та 2022–2023 навчальних роках студенти, громадяни України, можуть скористатися фінансуванням з державного бюджету або інших джерел за допомогою Міністерства освіти та вищих навчальних закладів відповідно.


Громадяни України можуть безкоштовно відкривати та адмініструвати поточний рахунок у Румунії, здійснювати міжбанківські та внутрішньобанківські платежі.


Для отримання додаткової інформації:


Румунська національна рада у справах біженців: +40 730 073 170/+40 721 206 926

IOM Romania: 021 210 3050

Національна лінія боротьби з торгівлею людьми в Румунії: 0 800 800 678

Допомога у фінансово-банківських послугах: 0373514244 (електронна пошта: suport.linia1@bcr.ro)

Допомога українським громадянам, які потребують своєчасної та достовірної інформації: https://dopomoha.ro/uk?fbclid=IwAR3q1kla1W3Rb9yIhE...

Допомога українцям у Румунії: https://refugees.ro/.

Більше новин з тегом #В світі

Криміналізація моряків: міжнародна проблема

Дізнайтеся більше про те, як Міжнародна федерація транспортників (ITF) бореться з несправедливим ставленням до моряків після інцидентів і підозр у злочинах на морі

ПРМТУ звернулася до МЗС України за роз'ясненнями

Після оголошення МЗС України тимчасовогопризупинення з 23.04.2024 року вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах за заявами громадян України чоловічої статі від 18 до 60 років (окрім дій, пов’язаних зоформленням посвідчень особи на повернення в Україну), ПРМТУ отримала численні запити від моряків, громадян України, які знаходяться за кордоном.

Солідарність без кордонів: європейські профспілки підтримують Україну

Цього тижня ПРМТУ взяла участь у Профспілковому саміті на підтримку України, організованому Європейською конфедерацією профспілок (ETUC). Він пройшов 22-23 квітня у м. Люблін (Польща) та об'єднав близько 120 представників різних профспілок Європи.

Відкритий лист до ООН

Спільний відкритий лист представників морської індустрії Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу

Дякуємо за звернення!