Відповідно до Рішення Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022 року, громадяни України, які перетнули кордон держав-членів ЄС після 24.02.2022 року внаслідок військової агресії Росії, можуть отримати тимчасовий захист на території ЄС.
Порівняно з процедурою отримання статусу біженця, громадяни України можуть самостійно обирати державу, в якій вони хочуть отримати права, передбачені програмою тимчасового захисту.
В рамках програми тимчасового захисту громадяни України отримують наступні права:
- право на працю (найм, чи самостійна праця), застосовуються всі правила щодо заробітної плати, доступу до систем соціального страхування та інші трудові права
- доступ до проживання або грошових коштів на проживання
- доступ до медицини (як мінімум, невідкладна допомога та необхідне лікування) та доступ до необхідної соціальної допомоги
- дітям до 18 років надається доступ до освіти на тих умовах, що й місцевим громадянам; також, може надаватись доступ до освіти дорослим особам
- особи, які отримують тимчасовий захист, мають право подати заявку на отримання статусу біженця у будь-який час. Але законодавство держави-члена ЄС може передбачати неможливість об'єднання цих двох статусів.
Після того, як держава-член ЄС надала дозвіл на тимчасове проживання, усі права, передбачені програмою тимчасового захисту, застосовуються лише у державі, яка видала такий дозвіл.
При цьому, у громадян України зберігається право відвідувати інші держави-члени ЄС у рамках безвізового режиму 90 днів протягом 180-денного періоду.
Добровільне повернення додому можливе, але умови повернення залежать від законодавства відповідної держави-члена ЄС.
До терміну закінчення тимчасового захисту, держави-члени ЄС повинні, виходячи з обставин, що склалися в країні походження (Україна), прихильно розглядати прохання про повернення назад в країну ЄС від тих осіб, які користувалися тимчасовим захистом та реалізували своє право на добровільне повернення.
Після закінчення періоду тимчасового захисту держави-члени ЄС можуть дозволити сім'ям, де неповнолітні діти відвідують школу в державі-члені ЄС, проживати в цій країні до моменту завершення поточного навчального періоду.
Тривалість програми тимчасового захисту – 1 рік. Тривалість може бути подовжено автоматично на шестимісячні періоди максимум на один рік.
У випадку, якщо обставини військової агресії продовжаться, Рада ЄС може ухвалити рішення про продовження програми тимчасового захисту ще на рік чи інший термін.
Тимчасовий захист припиняється у разі досягнення ліміту перебування або за рішенням Ради ЄС (наприклад, у разі закінчення військової агресії та обставин, через які громадяни України покинули країну).
Держава-член ЄС може самостійно продовжити тимчасовий захист додатковим категоріям переміщених осіб.