У Чеській Республіці наданню захисту передує сувора і часто тривала процедура, протягом якої заявник залишається в центрі прийому, створеному Міністерством внутрішніх справ, зазвичай протягом одного місяця.
Під час цього процесу з’ясовують особу заявника, стан його здоров’я, а згодом його переводять до житлового приміщення, яке він може залишити за згодою відповідного Міністерства.
У заявників на міжнародний захист дуже обмежений спектр прав, зокрема, останні позбавлені можливості працювати в перші місяці і не наділені в повному обсязі свободою пересування та проживання. В обов’язки заявників входить декларування коштів, які є у їхньому розпорядженні, перебування в приймальному пункті, виїзд на проживання за межі прописки виключно за згодою Міністерства внутрішніх справ.
Якщо відповідній особі надано захист, вона отримує такі ж права, як і іноземець з постійним місцем проживання в Чеській Республіці, тобто свободу пересування та проживання, право на працю, на державне медичне страхування.
Окрім цього, відмітимо, що користувачі мобільних операторів T-Mobile і Vodafone CZ у Чеській Республіці можуть безкоштовно телефонувати з Чехії на всі номери українських операторів.
Також всі власники закордонного паспорту України мають право на безплатний проїзд у всіх потягах «Чеської залізниці».
Корисні джерела інформації:
Гаряча лінія для пошуку житла та вирішення проблем з документами: +420 974 801 802 (електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz).
Медична допомога: +420 226 20 1221
Доступні пропозиції поселення: https://bit.ly/3pleKfn.