Позиція ПРМТУ щодо чергового законопроекту щодо заохочення моряків до підтримки української економіки (реєстр. № 13416-1 від 10.07.2025 року).
Професійна спілка робітників морського транспорту України (ПРМТУ) розглянула проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заохочення моряків до підтримки української економіки» (реєстр. № 13416-1 від 10.07.2025 р.), що стосується оподаткування моряків та відстрочки від мобілізації.
Ми не підтримуємо цей законопроект через його суттєві недоліки.
Ключові проблеми законопроекту:
- Податкове навантаження залишається. Законопроект № 13416-1 не змінює ставок податків, які пропонувалось внести до Податкового кодексу України для моряків: 18% ПДФО, 5% військовий збір, 22% ЄСВ. ПРМТУ категорично не підтримує це.
- Відстрочка з «умовами». Єдина «позитивна» зміна – можливість отримання моряками відстрочки від мобілізації. Проте умови її надання складні: потрібна довідка про облік як самозайнятої особи-моряка, дійсний паспорт моряка (хоча Україна ще не ратифікувала Конвенцію МОП № 185, на яку посилається законопроект), кваліфікаційні документи, дійсний трудовий або цивільно-правовий договір з судноплавною компанією або крюїнговою компанією-резидентом України, що підтверджує факт працевлаштування моряка, або довідка від крюїнгової компанії-резидента України про укладення такого договору. Фактично, відстрочка пропонується лише як «заохочення» за сплату податків.
- Не зрозуміло, як буде реалізовано положення про право моряка «заретушувати (приховати)» відомості про сукупний розмір платежів у копії трудового або цивільно-правового договору та його перекладі.
- Нові зобов'язання та витрати для моряків.
- Звільнення від ЄСВ, але не зараз. Законопроект пропонує звільняти моряка від сплати ЄСВ «в разі виконання обов'язків моряка на морському судні сукупно понад 183 дні протягом календарного року за трудовим договором або цивільно-правовим договором, за умови перерахування не менш як 90% від бази для нарахування ЄСВ на рахунок в українському банку на території України, з автоматичною конвертацією цих коштів у національну валюту за курсом НБУ на день зарахування, можливістю переведення цих коштів у готівку виключно на території України та без можливості перерахування таких коштів за кордон». Але ця норма не буде застосовуватись під час воєнного стану.
- Обов'язок повідомляти податкову службу про договори з моряками залишається за крюїнгами, але якщо вони не виконають його, або компанія відсутня, відповідальність перекладається на моряків.
- Пропонується подавати нотаріально завірений переклад трудового або цивільно-правового договору, якщо він іноземною мовою, що тягне за собою додаткові витрати.
Законопроект№ 13416-1 містить лише незначні правки до основного законопроекту № 13416, про який ми вже писали.
Він не вирішує проблему надмірного податкового навантаження та не дає морякам можливості виконувати свої обов'язки та утримувати родини.
Держава має запропонувати українським морякам чіткі прозорі умови соціального захисту та прийнятні механізми та ставки оподаткування, які б заохочували моряків повертатись в Україну.
Заявлене авторами законопроекту «покращення соціального захисту» сумнівне, оскільки відсутній механізм повноцінного пенсійного забезпечення, медичного страхування та виплат у разі безробіття.
Профспілка робітників морського транспорту України багато разів пропонувала запровадити прозорі та прийнятні умови оподаткування українських моряків, надавала пропозиції, які містили належне законодавче підґрунтя.
Відсутні підстави вважати, що прийняття цього законопроекту сприятиме поверненню до України моряків, які наразі перебувають за межами України, після завершення рейсів або після скасування воєнного стану.