Оподаткування

Сума винагороди, отримана моряком відповідно до укладеного з іноземним роботодавцем трудового договору (контракту) підлягає оподаткуванню в порядку, встановленому Податковим кодексом України, іншими національними та міжнародними нормативними актами.


Відповідно до положень чинного законодавства, громадяни України зобов’язані сплачувати податок на доходи фізичних осіб як з доходів з джерелом їх походження в Україні, так і з іноземних доходів. Ставка податку становить 18 % від бази оподаткування.


Окрім того, до завершення реформи Збройних Сил України такі доходи оподатковуються також і військовим збором за ставкою 1,5 % вiд бази оподаткування.


Нарахування та сплата податкових зобов’язань здійснюється на підставі річної податкової декларації. Податкова декларація про майновий стан та доходи (за встановленою формою) подається платником податку за місцем його податкової адреси до контролюючого органу до 1 травня року, що настає за звітним за вибором платника податків в один із таких способів:


  • особисто або уповноваженою на це особою (наприклад, за нотаріально посвідченою довіреністю);
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.


Платник податку до 1 серпня року, що настає за звітним, має сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації.


Платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов’язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.


У разі якщо з заробітної плати моряка були сплачені податки та збори за межами України, їх суми можуть бути зараховані під час розрахунку податків та зборів в Україні. Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник податку зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.


Це право може бути реалізоване моряком якщо податки та збори з його заробітної плати були сплачені у країні, з якою Україна уклала угоду про запобігання подвійного оподаткування (на теперішній час їх біля 70). З переліком таких угод можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України.


За порушення в сфері декларування та сплати податків чинним законодавством України передбачена відповідальність.


Наприклад, за неподання або несвоєчасне подання податкової декларації накладається штраф в розмірі 170 грн. (п. 120.1 ПКУ). За дане правопорушення, в т.ч. за включення до декларації перекручених даних, також передбачена адміністративна відповідальність у виді попередження або накладення штрафу у розмірі від 51 грн. до 136 грн. (ст. 164-1 КУпАП).


У разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання за результатами перевірки платника податків — накладається штраф у розмірі 25 % від суми визначеного податкового зобов’язання (п. 123.1 ПКУ).


Після спливу граничного строку для сплати грошового зобов’язання у разі його несплати розпочинається нарахування пені за правилами, встановленими ст. 129 ПКУ.


За умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у значних розмірах (881 000 грн. у 2018 році) передбачена кримінальна відповідальність у виді штрафу від 17 000 грн. до 34 000 грн. (ст. 212 ККУ).

Дякуємо за звернення!