FAQ воєнний стан

Отримання моряками дозволу на перетин кордону від ТЦК та СП та нововведення щодо військово-облікових документів: питання та відповіді

Звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану практика вирішення питань щодо військового обліку та особливо виїзду моряків для роботи на суднах може бути досить варіативною.

Відповіді підготовлені за результатами аналізу чинного законодавства та не є юридичними консультаціями індивідуального характеру.


Що таке військово-облікові документи?

З 18.05.2024 року, відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 559, впроваджена нова єдина форма військово-облікового документу для всіх осіб: призовників, військовозобов’язаних та резервістів.


Військово-обліковий документ (ВОД) може бути у 2 формах, які мають однакову юридичну силу:

1) в електронній формі – єВОД, формується через отримання QR коду засобами додатку «Резерв+», без QR коду недійсний;

2) в паперовій формі (на бланку) - видається територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).


Що так електронний військово-обліковий документ (єВОД) і як його отримати?

Для тих осіб, які перебувають на обліку в ТЦК та СП, та дані про яких містяться в Реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, є можливість згенерувати електронний військово-обліковий документ за допомогою додатків «Резерв+» та «Дія».


Для отримання є ВОД через додаток «Резерв+»:

1. завантажити додаток «Резерв+» через АppStore чи Google Play;

2. ідентифікувати себе за допомогою BankID;

3. оновити свої контактні дані;

4. отримати документ з QR-кодом, який можна додатково завантажити на телефон чи у Google Drive.


Для отримання є ВОД У додатку «Дія»:

  1. авторизуватися на порталі «Дія» за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
  2. вибрати сервіс «Військово-обліковий документ»;
  3. натиснути «Подати заяву»;
  4. підписати заяву електронним підписом;
  5. готовий документ буде відправлено на електрону пошту, який можна буде завантажити як на телефон, так й через особистий профіль в «Дії».

Такий військово-обліковий документ матиме таку саму юридичну дію, як і паперовий. Також його можна буде надавати представникам Державної прикордонної служби під час перетину кордону України.


Чи обов’язково потрібно замінювати «старий» військовий квиток на новий військово-обліковий документ (ВОД)?

Обмін посвідчення про приписку до призовної дільниці/військового квитка/тимчасового посвідчення військовозобов’язаного, оформлених до 18.05.2024 року за раніше діючими нормативними актами, на ВОД нового зразка здійснюється за бажанням особи.


Однак, якщо при оновленні даних через додаток «Резерв+» буде згенеровано QR код, то автоматично відбувається оновлення військово-облікового документу старого зразка на ВОД нового зразка - електронний військово-обліковий документ (єВОД).


Крім того, законодавство передбачає випадки обов’язкового обміну «старих» військово-облікових документів на ВОД нового зразка. Відповідно до п. 14 нового Порядку, у наступних випадках отримання ВОД нового зразка є обов’язковим:

  • якщо призовник, який перебував на військовому обліку до 18.05.2024 року, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст – військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного;
  • у разі зміни категорії громадянина України щодо військового обов’язку (призовник - військовозобов’язаний- резервіст);
  • у разі відсутності місця для внесення змін в наявному документі;
  • якщо відомості у військово-обліковому документі не відповідають інформації, яка є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • у разі втрати (зіпсування) документа.

Таким чином, якщо при оновленні даних через додаток «Резерв+» QR код для отримання електронного ВОД не буде сформовано, то особа має звернутися до ТЦК та СП для уточнення даних та заміни раніше отриманого військово-облікового документу на ВОД нового зразка.


Крім того, з 17 липня 2024 року наявність ВОД (за новою формою) під час перетинання кордону є обов’язковою умовою для перетину кордону на виїзд для всіх громадян України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі. У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України. У військово-облікових документах чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я, повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.


Хто з моряків може виїхати за кордон та кому потрібно отримати дозвіл від ТЦК та СП на виїзд з місця проживання?

Постановою Кабінету Міністрів № 992 від 02.09.2022 року Правила перетинання державного кордону України, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 року було доповнено пунктом 2-12, відповідно до якого під час воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мають право перетинати державний кордон України, якщо вони прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на суднах.


Моряки, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до /з морських портів України не мусять отримувати дозвіл від ТЦК та СП на виїзд з місця проживання.


Натомість дозвіл на виїзд з місця проживання від ТЦК та СП мають отримати:

  • курсанти закладів освіти для проходження практичної підготовки на суднах;
  • моряки, що прямують на роботи на морських суднах та які здобули відповідну освіту до 24.02.2022 року або завершили навчання у період воєнного стану.


Які документи необхідно подавати для отримання дозволу на виїзд з місця проживання (Дозволу)?

Курсанти закладів освіти мають подавати до ТЦК та СП:

  • заяву на отримання дозволу у довільній формі;
  • посвідчення особи моряка;
  • відповідний військово-обліковий документ (ВОД);
  • довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором.


Моряки, що прямують на роботи на морських суднах та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24.02.2022 року або завершили навчання у період воєнного стану, мають подавати наступні документи для отримання Дозволу:

  • заява про видачу дозволу у довільній формі;
  • відповідний військово-обліковий документ (ВОД);
  • посвідчення особи моряка;
  • трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні


АБО лист від судновласника, оператора судна про намір укласти трудовий договір (контракт) з моряком


АБО суднову роль (список осіб суднового екіпажу) (crew list).


Варто також додати до заяви підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів.


Очевидно, що заява має бути подана на ім’я керівника відповідного ТЦК та СП та містити контактні дані та підпис моряка. Бажано, якщо у заяві буде вказано, що моряк просить видати дозвіл на виїзд з місця проживання для перетину Державного кордону України під час дії правового режиму воєнного стану відповідно до п.2-12 Постанови Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року із зазначенням строку, на якій моряк просить видати Дозвіл.


Не передбачається подання заяви засобами електронної пошти або поштою. Під час подання заяви у моряка має бути також її копія, на якій працівник ТЦК та СП зможе поставити на прохання моряка вхідний номер та дату прийняття заяви.


Якщо трудовий договір (контракт), або лист від судновласника (оператора судна), або суднова роль будуть надані іноземною мовою, то ТЦК та СП можуть запросити переклад на українську мову, інколи навіть із нотаріальним засвідченням підпису перекладача. Тож бажано про це потурбуватися заздалегідь.


Враховуючи, що існує обов’язок оновлення військово-облікових даних військово-облікові документи старого зразка, без відповідної актуалізації не будуть прийняті ТЦК та СП.


Варто зазначити, що серед ТЦК та СП склалась досить стійка практика надавати Дозвіл на перетин кордону лише тим морякам, які мають право на відстрочку від мобілізації, та курсантам закладів освіти.


Куди звертатися для отримання Дозволу на перетин кордону?

Моряк має особисто звернутися до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.

Відповідно до п. 2-12 Постанови Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року, моряк має звернутися до ТЦК та СП протягом 7 днів з дня отримання Підтвердження про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів від Адміністрації судноплавства (це обов’язок, а не право моряка відповідно до Постанови 992 від 02.09.2022 року). Тож якщо термін дії Підтвердження сплив (нагадуємо, що відповідно до повідомлення Адміністрації судноплавства термін дії Підтвердження складає 30 днів), то необхідно оновити Підтвердження в Особистому кабінеті на веб-сайті Адміністрації судноплавства.

* Для внутрішньо переміщених осіб необхідно спочатку стати на військовий облік за місцем фактичного проживання та реєстрації як внутрішньо переміщена особа (переселенець).


Де можна отримати зразок заяви для подання до ТЦК та СП на отримання Дозволу?

На сайті ПРМТУ розміщено орієнтовний шаблон заяви для подання до ТЦК та СП.


Який термін дії Дозволу для перетину кордону від ТЦК та СП та за який час з моменту його отримання необхідно виїхати?

Дозвіл для перетину кордону видається ТЦК та СП на:

  • термін дії трудового договору (контракту);
  • на РІК, якщо термін дії трудового договору (контракту) не вказаний.

Ймовірно, що перетнути Державний кордон України можна у будь-який час протягом терміну дії Дозволу. Проте звертаємо увагу, що офіційні роз’яснення з цього приводу відсутні.


До того ж під час виїзду, окрім Дозволу на перетин кордону, має бути чинне Підтвердження від Адміністрації судноплавства, дата виїзду має відповідати даті початку трудового договору (контракту), а у разі виїзду курсанта - не пізніше дати початку проходження практики (якщо така дата зазначена у Довідці).


Скільки часу має ТЦК та СП на видачу Дозволу?

Строк прийняття рішення керівником ТЦК та СП про видачу Дозволу - 3 робочих дні, але лише у випадку якщо моряк перебуває на військовому обліку та має всі належні відмітки про це.


Якщо ж моряк не перебуває на обліку, або відмітки відсутні, або відсутній відповідний військово-обліковий документ, то відповідно строк прийняття рішення про надання Дозволу та оформлення Дозволу продовжуються на строк, необхідний для поновлення військово-облікового документа або проставлення відповідних відміток, або взяття на облік.



Чи може ТЦК та СП відмовити у видачі Дозволу?

Так, у видачі Дозволу може бути відмовлено у разі:

  • подання неповного комплекту документів;
  • у разі виключення з військового обліку відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок».


Звертаємо увагу, що виключенню з військового обліку в цих випадках підлягають громадяни України, які:

  • визнані непридатними до військової служби;
  • досягли граничного віку перебування в запасі (військовий молодший та старший офіцерський склад – до 60 років, військовий вищий офіцерський склад – до 65 років);
  • припинили громадянство України.


Чи має проставити ТЦК та СП відмітку у ВОД про видачу Дозволу?

Відповідно до пункту 2-12 Правил перетину державного кордону України (із змінами, внесеними постановою КМУ № 992) при перетині державного кордону України моряк повинен надати посадовим особам Державної прикордонної служби України військово-облікові документи з відповідними відмітками районного ТЦК та СП.


Які взагалі документи моряк має надати при виїзді на посту Держприкордонслужби?

Все залежить від тієї категорії, до якої відноситься моряк за Постановою 992 від 02.09.2022 року.


Курсанти закладів освіти для перетину державного кордону України повинні надати такі документи:

  • посвідчення особи моряка;
  • довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором;
  • дозвіл на виїзд з місця проживання від керівника відповідного ТЦК та СП;
  • військово-облікові документи з відповідними відмітками ТЦК та СП


Моряки, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України, та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану для перетину державного кордону України повинні надати працівникам Держприкордонслужби такі документи:

  • посвідчення особи моряка;
  • суднову роль (список осіб суднового екіпажу) (crew list);
  • підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів (Підтвердження дійсне протягом 30 днів з дня видачі. Якщо строк минув, необхідно завантажити з Особистого кабінету нове).
  • військово-облікові документ у паперовій формі (зі штрих-кодом про оновлення даних) або електронній формі (ця вимога міститься у п. 17 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)


Моряки, які прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану повинні надати працівникам Держприкордонслужби такі документи:

  • посвідчення особи моряка;
  • підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів (Підтвердження дійсне протягом 30 днів з дня видачі. Якщо строк минув, необхідно завантажити з Особистого кабінету нове);
  • дозвіл на виїзд з місця проживання від керівника ТЦК та СП;
  • військово-обліковий документ з відповідними відмітками ТЦК та СП;
  • трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання
  • АБО лист від судновласника, оператора судна про намір укласти з громадянином України трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання.


Чи видадуть Дозвіл, якщо втратив військово-обліковий документ?

У разі відсутності військово-облікового документа час на оформлення Дозволу збільшується на строк, необхідний для його поновлення.


В будь-якому разі необхідно особисто звернутись до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку або за місцем фактичного перебування (для внутрішньо переміщених осіб).


Маю на руках військово-облікові документи, видані в колишньому СРСР. Що робити в такому випадку?

Необхідно звернутися до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку або місцем фактичного перебування.


В ТЦК та СП замість того, щоб видати Дозвіл, направили на проходження лікарської комісії. Що це означає?

Відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2024 року № 675, під час дії воєнного стану призовників (осіб до 25 років) мають відправляти на проходження ВЛК лише у тому разі, якщо їх взяли на військову службу в добровільному порядку.


Окрім того, як повідомляло Міноборони на своїй офіційній сторінці у Facebook, при оновленні військово-облікових даних проходження військово-лікарської комісії не вимагається. Проходження ВЛК необхідне лише після отримання повістки на проходження військово-лікарської комісії.


Проте, як ми зазначали вище, проходження медичного огляду є одним з обов’язків призовників та військовозобов’язаних.


Відповідно до глави 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 (надалі— Положення), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.


Військово-лікарська експертиза – це:

- медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов’язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

- встановлення причинного зв’язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов’язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв’язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.


В главі 3 розділу ІІ Положення встановлюється, що повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться 1 раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу – у разі зміни призначення.


Відповідно до глави 20 оновленого Положення, після закінчення медичного обстеження військовозобов’язаного ВЛК виносить одну із таких постанов:

  • «Придатний до військової служби»;
  • «Тимчасово непридатний. Потребує лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків (з зазначенням терміну переогляду)» тощо;
  • «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається під час дії воєнного стану); непридатний до військової служби за контрактом;для підготовки до участі у МО; до участі у МО; до служби (роботи) у національному персоналі» тощо;
  • «Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони» тощо.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, повинні бути реалізовані негайно. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.


Оновлене Положення визначає, що строки проведення медичних оглядів не можуть становити більше 14 днів. Проте, все ж термін проходження медичного огляду збільшує час отримання Дозволу.


Хоча направлення на військовий облік автоматично не означає початок процедури призову по мобілізації, після проходження ВЛК, якщо моряк буде визнаний придатним до військової служби у військовий час, не можна виключати можливість призову моряка під час мобілізації у особливий період.


Відмовили у прийнятті заяви на видачу Дозволу або відмовили у видачі Дозволу. Куди звертатися?

У разі якщо в ТЦК та СП відмовили у прийнятті заяви на видачу Дозволу або відмовили у наданні Дозволу на перетин кордону, то моряк може звернутися на гарячу лінію Міністерства оборони України за тел. 0 800 500 442.


Крім того, оскільки відповідно до Положення про ТЦК та СП, районні ТЦК та СП підпорядковуються обласним ТЦК та СП, а обласні ТЦК та СП підпорядковуються оперативному командуванню, то можна звернутися до обласного ТЦК та СП та до керівництва відповідного оперативного командування (у випадку Одеської області це Оперативне командування «Південь»).


У разі отримання офіційної відмови у задоволенні заяви, рішення ТЦК та СП може бути оскаржено до суду у порядку адміністративного судочинства.


Які обов’язки мають моряки як військовозобов’язані під час воєнного стану?

Крім основного обов’язку захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, передбаченого у ст. 65 Конституції України, основні обов’язки призовників та військовозобов’язаних визначені також у Правилах військового обліку призовників і військовозобов’язаних, які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” від 30.12.2022 р. № 1487.


Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

  • перебувати на військовому обліку:
  • прибувати за викликом ТЦК та СП на збірні пункти, призовні дільниці, до ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) ТЦК та СП, для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;
  • проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій ТЦК та СП;
  • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
  • особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного ТЦК та СП, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
  • особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
  • негайно повідомляти ТЦК та СП за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
  • звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними ТЦК та СП;

* за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних ТЦК та СП. Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

* за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров’я незалежно від підпорядкування і форми власності;

у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

-у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи;

-мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника ТЦК та СП або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у ТЦК та СП.

- громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані до 18.07.2024 року стати на військовий облік одним з таких способів:

- прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями щодо зміни облікових даних, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до ТЦК та СП, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.


Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв’язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.


Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному ТЦК та СП на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.

  • подавати щороку до 1 жовтня до ТЦК та СП документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.


Яка відповідальність за порушення встановлених обов’язків?

Відповідно до п. 4 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть КРИМІНАЛЬНУ відповідальність.


Так, відповідно до Кримінального кодексу України (ККУ) за ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу передбачене покарання у вигляді обмеженням волі на строк до 3 років (ст. 335 ККУ).


Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років (ст. 336 ККУ).


За ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 2 до 5 років (ст. 336-1 ККУ).


Відповідно до ст. 337 ККУ ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК та СП карається штрафом від 5100 до 8500 грн. або виправними роботами на строк до одного року. Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів карається штрафом від 8500 до 1900 грн. або виправними роботами на строк до двох років.


Щодо АДМІНІСТРАТИВНОЇ відповідальності. Відповідно до ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами Правил військового обліку, на які ми посилались вище, тягне за собою накладення штрафу від 17000 до 25500 грн.


Згідно з ст. 210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 17000 до 25500 грн.


*Штрафи, передбачені ст.ст. 210, 210-1 не застосовуються, якщо дані про особу ТЦК та СП може отримати сам через держреєстри.


Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, тягнуть за собою накладення штрафу від 850 до 1700 грн. (ст. 211 КУпАП).


Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади (ст. 204-1 КУпАП) тягне за собою накладення штрафу від 3400 до 8500 грн. або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.


Окрім того, відповідно до ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, якщо протягом 10 календарних днів з моменту отримання вимоги керівника ТЦК та СП особа не виконає зазначений у ній обов’язок, ТЦК та СП має право звернутися до суду для тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час дії загальної мобілізації і до моменту виконання або відкликання ТЦК та СП такої вимоги.

Ще раз маємо звернути увагу, що в умовах воєнного стану практика вирішення питань щодо виїзду моряків для роботи на суднах може бути досить варіативною.


Відповіді підготовлені за результатами аналізу чинного законодавства та не є юридичними консультаціями індивідуального характеру.


У разі виникнення додаткових питань — звертайтеся до нас у будь-який зручний для Вас спосіб:

  • за телефоном (0482) 42 99 01
  • на адресу електронної пошти claim@mtwtu.org.ua
  • до офісу ПРМТУ за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5Б, ЖК «Шоста Перлина»

Дякуємо за звернення!