Шахраї виходять на новий рівень

Різного роду «разводы» і обманні схеми вже багато років підстерігають моряків, які знаходяться в пошуку роботи. А з ростом популярності соцмереж і появою всіляких електронних сервісів (наприклад, по розсилці CV) почастішали і випадки інтернет-шахрайства.

На жаль, міжнародний характер морського ринку праці, який передбачає постійну ротацію членів екіпажів, практично виключає можливість притягнути до відповідальності «крюинг». Так, найчастіше інтернет-шахраї працюють з третьої країни, яка не має відношення ні до України, ні до батьківщини потенційного роботодавця, а все спілкування лже-посередника в працевлаштуванні і «жертви» відбувається по електронній пошті.

Попереджений - значить озброєний: що потрібно знати морякам?

Однією з найбільш поширених шахрайських схем є розсилка пропозицій про роботу в морі від імені відомих судноплавних компаній або операторів «крюингу», які не мають до них насправді ніякого відношення.

Так, ми вже писали про ситуаціі, коли у моряків обманним шляхом виманювали гроші на оформлення страховки, візи, відкриття банківського рахунку нерезидента за кордоном, або ж вимагали «комісійні», «агентські» та інші внески (останню подібну публікацію можна знайти в журналі «Морской »№106, стор. 22 за посиланням: https://storage.mtwtu.org.ua/source/1/hlz9XRaXvYL2...

Зараз шахраї вийшли на новий рівень - вони «шліфують» свій імідж: тепер лже-посередники не тільки створюють власні домени електронних адрес, а й верстають власні сайти, щоб ще більше заплутати потенційну «жертву».

Іноді зловмисників все ще можна визначити на перший погляд по розсилці листів з використанням загальнодоступних доменів (outlook.com, gmail.com, yahoo.com), але сьогодні вони все частіше використовують адресу, що відрізняється від адреси справжньої судноплавної компанії всього однією або декількома буквами, або ж порядком слів.

Таким чином, щоб переконатися в благонадійності пропонованої вам вакансії, в першу чергу зверніть увагу на email-адресу і перевірте домен веб-сайту, зазначеного в пропозиції про роботу. Найшвидший і простий спосіб це зробити - скористатися спеціальним whois-сервісом. Сайти whois service видають інформацію не тільки про дату створення сайту, але і про його власника, місця розміщення хостингу тощо. Одним з популярних сайтів, до яких можна звернутися - whois.domaintools.com, інтерфейс якого дуже простий: в єдиному полі необхідно ввести адресу сайту, який вас цікавить, і натиснути кнопку пошуку.

Останні новини


На цьому тижні до Профспілки за консультацією звернулися відразу двоє моряків, які отримали привабливі пропозиції про роботу в компанії Al Thuraya Oil & Gas Exploration. В електронному листі містилося посилання на нібито офіційний сайт компанії - http://www.althurayamarineservicesae.com/, домен якого, згідно whois.domaintools, був створений 9 листопада 2020 року, тобто фактично за тиждень до того, як морякам стали приходити пропозиції щодо роботи. Одне це вже є явною ознакою того, що роботодавець - не той, за кого себе видає.

До того ж, в листі від «компанії» було сказано, що моряку доведеться сплатити Job Security Deposit / Clearance Fees для отримання дозволу на роботу в ОАЕ.

На окрему увагу заслуговує якість оформлення документів, надісланих зловмисниками як нібито контракти для підписання - зовні ці документи лише віддалено нагадували справжній трудовий договір. Більш того, ці «контракти» були сповнені граматичних помилок, а також містили елементи (логотипи, печатки), невміло намальовані в графічному редакторі.

На щастя, обидва моряки встигли звернутися до ПРМТУ до того, як погодилися на умови інтернет-шахраїв.

Профспілка в черговий раз застерігає моряків від вступу в переписку з сумнівними роботодавцями. наполегливо рекомендуємо вкрай уважно підходити до вивчення пропозицій про працевлаштування, так само як і до пошуку та аналізу інформації про компанії і судна. Радимо не підписувати і не відправляти ніякі документи неперевіреними особам.

Якщо у вас є які-небудь сумніви щодо реальності отриманої вами пропозиції про роботу, ви завжди можете абсолютно безкоштовно отримати консультацію в Профспілці за номером +380482 429901 або електронною поштою office@mtwtu.org.ua.

Більше новин з тегом #Моряки

Профспілки моряків вимагають визнання статусу зон конфлікту на Близькому Сході як «зони воєнних дій»

ITF закликає судновласників визнати Ормузьку протоку, Оманську затоку та води Ізраїлю зонами воєнних дій, аби посилити захист екіпажів суден.

Зміни для моряків: чи варто їх очікувати?

25.06.2025 року групою народних депутатів під головуванням Тимошенко Ю.В. були внесені законопроєкти «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо спеціального режиму оподаткування моряків» (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/56680) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спеціального режиму оподаткування моряків» (https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56681). 27.06.2025 року тексти законопроєктів були опубліковані на сайті Верховної Ради України.

День моряка 2025: нульова толерантність до насильства і домагань у морській галузі

«Нам потрібне безпечне середовище для всіх»: глобальна кампанія IMO проти булінгу на морі

ITF викриває фіктивну профспілку, яка наражає моряків на небезпеку по всьому світу

Судноплавні компанії, фінансисти і уряди по всьому світу закликають розірвати зв'язки з фіктивною профспілкою ISU-Lanibra.

Дякуємо за звернення!