Історія тривалої боротьби за справедливість

Незаконне масове скорочення працівників

Заміна штатних працівників послугами приватної фірми

Весна 2019 року запам’яталася багатьом ізмаїльчанам. Адже 48 контролерів на контрольно-пропускному пункті служби морської безпеки Ізмаїльської філії ДП «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) водночас втратили свої робочі місця, а їхні обов'язки були передані приватній охоронній фірмі ТОВ «Альфа-Безпека».

Аби відстояти своє конституційне право на працю працівники організовували акції протесту, всіляко привертали увагу до ситуації.

А Профспілка робітників морського транспорту України, в свою ж чергу, неодноразово направляла адміністрації Ізмаїльської філії АМПУ офіційні письмові вимоги припинити процедуру незаконного масового вивільнення працівників. В т.ч. у зв’язку із тим, що фактична заміна штатних працівників послугами сторонньої охоронної фірми суперечить положенням Галузевої угоди в сфері морського транспорту (яка діє безпосередньо і обов’язкова для застосування в АМПУ).

Відмовила в наданні згоди на звільнення працівників і організаційна ланка ПРМТУ, де працівники перебувають на обліку.

Втім, повністю проігнорувавши позицію профспілкової сторони, працівників зухвало вивільнили. Людей полишили без роботи та без засобів до існування. А деяким з них залишалося лише декілька місяців до пенсії, в інших перебували на утриманні важко хворі родичі, інші — пропрацювали майже все своє життя в порту... Та, не зважаючи на все це, тодішнє керівництво Філії скоротило працівників СМБ, всі до одного опинилися на вулиці...

“Ми віримо у справедливість та будемо відстоювати свої права!”

Понад 25 скорочених працівників виявили бажання продовжити боротьбу та поновити своє конституційне право на працю у судовому порядку. І, завдяки підтримці та допомозі ПРМТУ, БФ МОРТРАНС — працівники отримали можливість укласти договори з адвокатом, подати позови до суду. Юристи Профспілки також приймають участь у всіх процесах в якості третьої особи на стороні позивачів (працівників).

Позиція ПРМТУ однозначна — працівники мають бути поновлені на роботі з виплатою заробітку за час вимушеного прогулу. І для цього є всі підстави.

До того як скоротити працівника — роботодавець зобов’язаний вжити всіх можливих заходів аби не допустити звільнення, зберегти конституційне право людини на працю, а також чітко дотримуватися встановленої законодавством процедури. Порушення процедури скорочення — підстава для поновлення працівника на роботі. І контролери на КПП СМБ Ізмаїльської філії АМПУ були звільнені з чисельними порушеннями процедури.

Одне з таких порушень — непроведення консультацій з профспілковою стороною про заходи щодо запобігання звільненням чи зведення їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень. Роботодавцем не надавалася жодна інформація, будь-які розрахунки, техніко-економічні обґрунтування необхідності проведення скорочення, представники профспілкової сторони не залучалися до жодних нарад та зустрічей з означеного питання.

Роботодавцем також не було враховано переважне право на залишення працівників на роботі. В матеріалах справ відсутні докази того, що проводилося будь-яке дослідження цього питання. Таке дослідження необхідне, в т.ч. для визначення кваліфікації працівника і пропонування йому вакантних посад по Підприємству до дня вивільнення включно.

Подання адміністрації Ізмаїльської філії АМПУ на профспілковий комітет про надання згоди на вивільнення працівників — не містило обґрунтувань необхідності розірвання трудового договору з працівниками.

Окрім того, від дня повідомлення працівника про його можливе подальше вивільнення до останнього дня роботи — роботодавець зобов’язаний пропонувати працівнику всю іншу роботу на тому самому підприємстві. Втім, працівників не ознайомили зі списком вакансій по АМПУ в їх останній робочий день.

Спілкуючись зі скороченими працівниками в перервах між судовими засіданнями відмічається, що багато хто з них до останнього вірили в те, що адміністрація Філії схаменеться та безпідставне масове вивільнення припинить. Коли настав день звільнення — вони б погодилися на будь-які вакансії в АМПУ, навіть якщо для цього довелося би змінити кваліфікацію та місце проживання. Але в останній день роботи їм жодних вакансій запропоновано не було...

Більше того, діючий в Ізмаїльської філії АМПУ колективний договір встановлює обов’язок Роботодавця надавати можливість працівникам Філії при скороченні робочих місць пройти перепідготовку або перекваліфікацію з метою придбання іншої спеціальності відповідно до наявних в Філії вакансій. При масовому вивільненні працівників розробити спільно з Профкомом програму забезпечення зайнятості та соціальної підтримки таких працівників, вживати заходів щодо її реалізації. Ця вимога при скороченні працівників також дотримана не була.

І це — лише основні порушення, що були допущені адміністрацією Ізмаїльської філії АМПУ при масовому скороченні контролерів на КПП СМБ.

Недопустимість таких порушень при вивільнені працівників підтверджується як практикою Верховного Суду, так і Європейського суду з прав людини, які мають враховуватися українськими судами при розгляді справ та винесенні рішень.

Наразі більшість справ перебуває на розгляді в суді першої інстанції.

Довготривалий лікарняний попередньої судді та повна зміна складу суду, пандемія COVID, повномасштабне вторгнення російських окупантів на територію України — все це створювало об’єктивні перепони у своєчасності та повноті судових розглядів. Але робота ПРМТУ по захисту та відновленню порушених прав наших спілчан не зупиниться!

Варто також відмітити і стійкість та впевненість у відновленні справедливості самих працівників. Вони систематично приймають участь у судових засіданнях, підтримують один одного — вже впродовж більше 3-х років!

З вдячністю та повагою ставимося також і до адвоката працівників, який наразі поєднує судових захист наших спілчан зі службою в Збройних силах України та боронить нашу державу.

Історія боротьби за право на працю ізмаїльських контролерів вже неодноразово була предметом репортажів регіональних і всеукраїнських ЗМІ. Про правозахисну роботу ПРМТУ в означеному напрямку інформувалася і Федерація профспілок України.

Весь Ізмаїл, вся дружна родина ПРМТУ, вся профспілкова спільнота України — уважно слідкують за розвитком подій, з вірою у перемогу правди та справедливості, що конституційне право на працю контролерів на КПП СМБ Ізмаїльської філії АМПУ буде поновлено!

More news with tag #Harbor

Powerful Support for Ukrainian Transport Workers: The 46th ITF Congress Adopted MTWTU's Motion

The Marine Transport Workers' Trade Union of Ukraine, supported by the Trade Union of Railwaymen and Transport Construction Workers of Ukraine, submitted an important motion to the 46th Congress of the International Transport Workers' Federation (ITF) in Marrakech.

Профспілкова солідарність: шведські колеги передали аптечки безпеки українським портовикам

Члени шведської профспілки TRANSPORT, яка представляє інтереси працівників транспорту, продемонстрували свою солідарність і підтримку, передавши 4 травматичні аптечки для українських докерів Голові ПРМТУ Олегу Григорюку.

Marrakech Policy: нові зобов'язання щодо покращення умов праці для моряків

На 46-му Конгресі ITF прийнято новий документ, встановлюючий стандарти прав і умов праці моряків по всьому світу

Реалії та виклики для ПРМТУ в умовах війни в Україні: Олег Григорюк в інтерв'ю норвезькому виданню FriFagbevegelse

Під час війни робота Профспілки робітників морського транспорту України набула нових масштабів і значення. Моряки та портовики, що працюють під загрозою ракетних ударів, щодня стикаються з небезпекою та невизначеністю. Портова інфраструктура постійно зазнає атак, але ПРМТУ продовжує підтримувати своїх спілчан як в Україні, так і за кордоном, водночас дякуючи міжнародним партнерам за допомогу.

Thank you for contacting us!