У рамках реалізації спільного проєкту з Данською профспілкою 3F, ПРМТУ провела дослідження з питань безпеки на робочому місці. Участь в опитуванні прийняли понад 180 респондентів — працівників морських портів та суміжних підприємств, установ та організацій.
Так, понад 98% респондентів відповіли, що роботодавець довів до їх відома порядок дій працівника в разі оголошення сигналу «Повітряна тривога». 92% опитаних підтвердили наявність в прийнятній доступності від їх робочого місця обладнаного укриття або захисної споруди цивільного захисту. 86% працівників вважають, що в разі тривоги вони мають достатньо часу, щоб дістатися до найближчого укриття. 94% респондентів повідомили, що роботодавець оплачує їм час перебування в укритті.
На питання «Чи доводилося вам продовжувати виконання трудових функцій без переміщення до місця укриття після оголошення сигналу «Повітряна тривога» — 67% респондентів заперечили, а 33% — підтвердили такі випадки. Серед тих, хто відповів «Так», основною причиною була власна ініціатива працівника (83%), зокрема через відсутність прямої загрози для регіону перебування, необхідність надання невідкладної домедичної допомоги, завершення виконання інших термінових задач тощо. І, на жаль, у близько 17% випадках — це була вказівка керівництва (пряма чи непряма).
Щодо загального рівня охорони праці на підприємстві або установі, 88% опитаних працівників вважають його достатнім, 5% — недостатнім, а 7% не можуть точно визначитися.
Переважна кількість працівників (83%) зазначила, що інструктаж з охорони праці на робочому місці проводиться вчасно, ще 10% не змогли відповісти, а 7% мали інструктаж більше ніж півроку тому.
На питання «Чи відомо вам про будь-які порушення правил і стандартів охорони праці та здоров’я на підприємстві чи в установі» 81% респондентів відповіли «Ні», 8% — «Так», 11% — не змогли точного відповісти. У той же час, у разі наявності таких порушень лише 17% зверталися до профспілкової організації чи роботодавця задля їх усунення, що свідчить про неготовність чи небажання працівників відстоювати свої права, зокрема на безпечне та здорове робоче середовище.
20% заявили, що в питаннях охорони праці на підприємстві/установі, де вони працюють, їх влаштовує не все, але конкретних пропозицій поки що не надали. Інші повідомили, що їх все влаштовує або висловили побажання, серед яких: продовжити тренінги-симуляції по поведінці в надзвичайних ситуаціях, регулярні перевірки знань працівників з питань охорони праці, збільшити фінансування на ці питання, встановити де це можливо дистанційним режим роботи, організувати кабінети фізичного оздоровлення працівників тощо.
На питання «Чи почуваєтеся Ви безпечно на Вашому робочому місці» 64% опитаних відповіли «Так», 31% — «Більше так, аніж ні», 4% — «Більше ні, аніж так», 1% — «Ні».
Безпека на робочому місці — відповідальність кожного: як роботодавця, так і працівника.
Зробимо робоче середовище безпечнішим разом! ПРМТУ завжди поруч з вами.