«Дію посвідчення судноводія торговельного судна, яке допущено до плавання судноплавними річковими Європейськими внутрішніми водними шляхами можна продовжити» — про що повідомив голова Адміністрації судноплавства Микола Кравчук.
Це важливий крок до стабілізації вкрай складної ситуації, що склалася в ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство», де діє первинна профспілкова організація Професійної спілки робітників морського транспорту України (ПРМТУ).
Україна наразі перебуває в процесі імплементації Директиви (ЄС) 2017/2397, яка встановлює в т.ч. вимоги до сертифікації кваліфікацій моряків, які експлуатують плавзасоби на внутрішніх водних шляхах ЄС. У зв’язку з чим, з прийняттям Закону України «Про внутрішній водний транспорт» у 2022 році та Положення про присвоєння та підтвердження кваліфікації членів екіпажів суден внутрішнього плавання (затверджено Наказом Мінрозвитку № 265 від 29.03.2024) було запроваджено нові правила та процедури, які не могли водночас бути реалізовані з низки причин.
Означене спричинило вкрай критичну ситуацію з документами українських моряків, які працюють на внутрішніх водних шляхах ЄС (зокрема, на річці Дунай), серед яких в т.ч.:
-неможливість отримання, заміни та підтвердження кваліфікаційних документів моряків, що працюють на ЄВВШ;
-неможливість заміни чи оновлення службових книжок таких моряків, отримання послужних книжок за новим порядком;
-питання підготовки, а також забезпечення проведення процедури оцінювання професійної компетенції членів екіпажів, включаючи комп’ютерний та практичний іспит на тренажерному обладнанні (або судні) тощо.
Означені питання вже раніше адресувалися Профспілкою до профільного Міністерства та Адміністрації судноплавства (активне посилання на лист вих.№ 01-064 від 30.04.2025 https://storage.mtwtu.org.ua/.../3uSRUNsdN3sTz5HyyEYeo9Yr...). Серед іншого, нами в т.ч. було запропоновано розглянути можливість продовження терміну дії кваліфікаційних документів моряків на перехідний період до повного впровадження європейських вимог.
Наприкінці листопада поточного року, в рамках чергового робочого візиту до Дунайського регіону, Головою ПРМТУ Олегом Григорюком була проведена робоча зустріч з представниками трудового колективу ПрАТ «УДП», в рамках якої обговорено нагальні питання, що потребують термінового вирішення. За результатами зустрічі, було сформовано чергове звернення до Мінрозвитку та Адміністрації судноплавства щодо важливості вирішення ситуації навколо кваліфікаційних документів плавскладу ПрАТ «УДП», що підкріплено отриманим зверненням від профкому та адміністрації Пароплавства.
Днями Голова ПРМТУ Олег Григорюк також мав робочу онлайн-зустріч з Тарасом Бойчуком, дійсним членом Наглядової ради ПрАТ «УДП». Приємно відзначити, що бачення поточних проблематик в Пароплавстві, що потребують нагального вирішення, збігається: як у профспілкової сторони, так і в органів управління юрособою. Зі свого ж боку, Олег Григорюк вкотре наголосив на готовності ПРМТУ як всеукраїнської галузевої Профспілки надати всю можливу підтримку та сприяння задля добробуту трудового колективу Пароплавства.
Попереду — подолання наступних в т.ч. раніше озвучених викликів. То ж робота в цьому напрямку має продовжуватися. А завдячуючи злаженій співпраці органів управління ПрАТ «УДП», профільних органів державної влади та профспілкової сторони, рівноправному та конструктивному соціальному діалогу, вдається отримувати найбільш сприятливі результати.