FAQ военное положение

Отримання моряками дозволу на перетин кордону від “військкомату”: питання та відповіді


Звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану практика вирішення питань щодо виїзду моряків для роботи на суднах може бути досить варіативною.

Відповіді підготовлені за результатами аналізу чинного законодавства та не є юридичними консультаціями індивідуального характеру.


Хто може отримати Дозвіл від “військкоматів” на виїзд за кордон?

Постановою Кабінету Міністрів № 992 від 02.09.2022 року було доповнено Правила перетинання державного кордону України, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 року, пунктом 2-12, відповідно до якого під час воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мають право перетинати державний кордон України, якщо вони прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на суднах.

Дозвіл на перетин кордону можуть отримати:

 • курсанти закладів освіти для проходження практичної підготовки на суднах;
 • моряки, що прямують на роботи на морських суднах та які здобули відповідну освіту до 24.02.2022 року або завершили навчання у період воєнного стану.


Куди звертатися для отримання Дозволу на перетин кордону?

Моряк має особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), колишні “військкомати”, за місцем перебування на військовому обліку.

Звертаємо увагу, що відповідно до п. 2-12 Постанови Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року, моряк має звернутися до ТЦК та СП протягом 7 днів з дня отримання Підтвердження про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів від Адміністрації судноплавства (це обов’язок, а не право моряка відповідно до Постанови 992 від 02.09.2022 року). Тож якщо термін дії Підтвердження сплив (нагадуємо, що відповідно до повідомлення Адміністрації судноплавства термін дії Підтвердження складає 30 днів), то бажано оновити Підтвердження в Особистому кабінеті на веб-сайті Адміністрації судноплавства.

* Для внутрішньо переміщених осіб необхідно спочатку стати на військовий облік за місцем фактичного проживання та реєстрації як внутрішньо переміщена особа (переселенець).


Які документи необхідно подавати для отримання Дозволу?

Курсанти закладів освіти мають подавати до ТЦК та СП:

 • заяву на отримання дозволу у довільній формі;
 • відповідний військово-обліковий документ;
 • довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором.

Моряки, що прямують на роботи на морських суднах та які здобули відповідну освіту до 24.02.2022 року або завершили навчання у період воєнного стану, мають подавати наступні документи для отримання Дозволу:

 • заява про видачу дозволу у довільній формі;
 • відповідний військово-обліковий документ;
 • посвідчення особи моряка;
 • трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні

АБО лист від судновласника, оператора судна про намір укласти трудовий договір (контракт) з моряком

АБО суднова роль (crew list).

Очевидно, що заява має бути подана на ім’я керівника відповідного ТЦК та СП та містити контакті дані та підпис моряка. Бажано, якщо у заяві буде вказано, що моряк просить видати дозвіл для перетинання державного кордону України під час дії правового режиму воєнного стану відповідно до п.2-12 Постанови Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 року із зазначенням строку, на якій моряк просить видати Дозвіл. Не передбачається подання заяви засобами електронної пошти або поштою. Бажано, якщо під час подання заяви у моряка буде її копія, на якій працівник ТЦК та СП зможе поставити на прохання моряка вхідний номер та дату прийняття заяви.

Ймовірно, що якщо трудовий договір (контракт), або лист від судновласника (оператора судна), або суднова роль будуть надані іноземною мовою, то ТЦК та СП можуть запросити переклад на українську мову із нотаріальним засвідченням підпису перекладача. Тож бажано, про це потурбуватися заздалегідь.


Чи можна отримати зразок заяви для подання до “військкомату”?

Так, на сайті ПРМТУ розміщено орієнтовний шаблон заяви для подання до ТЦК та СП.


Що таке військово-облікові документи?

Для подачі документів до ТЦК та СП необхідно перебувати на військовому обліку.

Військово-обліковими документами відповідно до п. 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 921, є:

 • для призовників (особи, віком від 17/18 до 27 років) - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
 • для військовозобов’язаних (від 27 років до 60 років/65 років для вищого офіцерського складу) - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.


Який термін дії Дозволу для перетину кордону від “військкомату” та за який час з моменту його отримання необхідно виїхати?

Дозвіл для перетину кордону видається ТЦК та СП на:

 • термін дії трудового договору (контракту);
 • на РІК, якщо термін дії трудового договору (контракту) не вказаний.

Ймовірно, що перетнути Державної кордон України можна у будь-який час протягом терміну дії Дозволу. Проте звертаємо увагу, що офіційні роз’яснення з цього приводу поки що відсутні.

До того ж під час виїзду, окрім Дозволу на перетин кордону, має бути чинне Підтвердження від Адміністрації судноплавства, дата виїзду має відповідати даті початку трудового договору (контракту), а у разі виїзду курсанта - не пізніше дати початку проходження практики (якщо така дата зазначена у Довідці).


Скільки часу має “військкомат” на видачу Дозволу?

Строк прийняття рішення керівником ТЦК та СП про видачу Дозволу - 1 робочий день, але лише у випадку якщо моряк перебуває на військовому обліку та має всі належні відмітки про це.

Якщо ж моряк не перебуває на обліку, або відмітки відсутні, або відсутній відповідний військово-обліковий документ, то відповідно строк прийняття рішення про надання Дозволу та оформлення Дозволу продовжуються на строк, необхідний для поновлення військово-облікового документа або проставлення відповідних відміток, або взяття на облік.


Чи може ТЦК та СП відмовити у видачі Дозволу?

Так, у видачі Дозволу може бути відмовлено у разі:

Звертаємо увагу, що виключенню з військового обліку в цих випадках підлягають громадяни України, які:

 • призвані чи прийняті на військову службу;
 • проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
 • визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
 • досягли граничного віку перебування в запасі (військовий молодший та старший офіцерський склад – до 60 років, військовий вищий офіцерський склад – до 65 років);
 • припинили громадянство України;
 • були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.


Чи має проставити “військкомат” відмітку у військовому квитку про видачу Дозволу?

Відповідно до пункту 212 Правил перетину державного кордону України (із змінами, внесеними постановою КМУ № 992) при перетині державного кордону України моряк повинен надати посадовим особам Державної прикордонної служби України військово-облікові документи з відповідними відмітками районного ТЦК та СП.

Алгоритм оформлення Дозволу не визначає зміст та форму такої відмітки.

ПРМТУ під час підготовки проєкту Алгоритму надавала пропозиції із визначення змісту та форми відмітки, однак пропозиції ПРМТУ не були враховані.

З метою усунення можливих питань до моряків та курсантів від працівників Державної прикордонної служби ПРМТУ вбачає, що необхідно все ж врегулювати проставлення такої відмітки у військово-обліковому документі моряка разом з оформленням Дозволу.


Які взагалі документи моряк має надати при виїзді на посту Держприкордонслужби?

Все залежить від тієї категорії, до якої відноситься моряк за Постановою 992 від 02.09.2022 року.

Курсанти закладів освіти для перетину державного кордону України повинні надати такі документи:

 • посвідчення особи моряка;
 • довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором;
 • Дозвіл на перетин державного кордону від ТЦК та СП.
 • військово-обліковий документ (без нього Дозвіл не дійсний).

*Постанова 992 від 02.09.2022 року також визначає, що у військово-обліковому документі має бути відповідна відмітка районного ТЦК та СП.

Моряки, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України, та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану для перетину державного кордону України повинні надати працівникам Держприкордонслужби такі документи:

 • посвідчення особи моряка;
 • суднову роль (список осіб суднового екіпажу) (crew list);
 • Підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів (Підтвердження дійсне протягом 30 днів з дня видачі.Якщо строк минув, необхідно завантажити з Особистого кабінету нове).

Моряки, які прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану повинні надати працівникам Держприкордонслужби такі документи:

 • посвідчення особи моряка;
 • Підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів (Підтвердження дійсне протягом 30 днів з дня видачі. Якщо строк минув, необхідно завантажити з Особистого кабінету нове);
 • Дозвіл на перетин державного кордону від ТЦК та СП.
 • військово-обліковий документ (без нього Дозвіл не дійсний).

*Постанова 992 від 02.09.2022 року також визначає, що у військово-обліковому документі має бути відповідна відмітка районного ТЦК та СП.

 • трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання

АБО лист від судновласника, оператора судна про намір укласти з громадянином України трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання.


Які обов’язки мають моряки як військовозобов’язані під час воєнного стану?

Крім основного обов’язку захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, передбаченого у ст. 65 Конституції України, основні обов’язки призовників та військовозобов’язаних визначені також у Правилах військового обліку призовників і військовозобов’язаних, які є Додатком 1 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних” від 07.12.2016 р. № 921 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2016-%D0%BF#n2). До речі, ці ж обов’язки зазначені на обкладинці військового квитка нового зразка.

Призовники і військовозобов’язані повинні:

перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) ТЦК та СП (військовозобов’язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ), а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;

прибувати за викликом районних ТЦК та СП на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях районних (міських) ТЦК та СП, для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних;

не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу керівника районного ТЦК та СП;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) ТЦК та СП;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;

особисто у 7- денний строк прибувати до районних ТЦК та СП з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, у службові відрядження, на навчання, у відпустку чи на лікування (строком понад 3 місяці за межі України), у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

особисто повідомляти у 7-денний строк ТЦК та СП, про зміну їх сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;

негайно повідомляти районним (міським) ТЦК та СП за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

подавати щороку до 1 жовтня до районних ТЦК та СП документи, що підтверджують право призовників на відстрочку від призову на строкову військову службу.


Яка відповідальність за порушення встановлених обов’язків?

Відповідно до п. 5 Правил військового обліку призовників та військовозобов’язаних, громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, несуть АДМІНІСТРАТИВНУ та КРИМІНАЛЬНУ відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами Правил військового обліку, на які ми посилались вище, у особливий період (а цей період саме зараз, під час воєнного стану), тягне за собою накладення штрафу від 850 грн до 1700 грн.

Згідно зі ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію під час воєнного стану (у особливий період), тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 3400 грн. до 5100 грн.

Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади (ст. 204-1 КУпАП) тягне за собою накладення штрафу від 3400 грн до 8500 грн або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.

Керівники ТЦК та СП уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати штраф за недотримання призовниками або військовозобов’язаними:

Правил військового обліку;

законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в т.ч. за неявку за викликом до ТЦК та СП без поважних причин, за несвоєчасне повідомлення ТЦК та СП за місцем перебування на обліку даних про зміну сімейного стану, стану здоров’я (при втраті працездатності), адреси місця проживання/перебування, освіти, місця роботи і посади тощо;

зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності.


Чи може призовник або військовозобов'язаний бути притягнутим до кримінальної відповідальності?

Так, статтями 336, 336-1, 337 Кримінального кодексу України визначена КРИМІНАЛЬНА відповідальність за:

 • Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
 • Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.
 • Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК та СП карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.
 • Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.


Чи можна звернутися для отримання дозволу на перетин кордону до ТЦК та СП за місцем фактичного перебування, якщо моряк перебуває на військовому обліку в ТЦК та СП іншого регіону?

Відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” та Правил військового обліку призовників і військовозобов’язаних, у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного ТЦК та СП (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Таким чином, для того, щоб звернутися за дозволом на перетин кордону до іншого ТЦК та СП, ніж той, де моряк перебуває на обліку, під час воєнного стану моряк повинен все одно звернутися до ТЦК та СП, де він перебуває на обліку, та отримати дозвіл на зміну місця проживання від керівника ТЦК та СП, потім стати на облік у ТЦК та СП за новим місцем проживання.

Виключенням є моряки, які перебувають на обліку у ТЦК та СП, які були розміщені на тимчасово окупованих росією територіях або територіях, що тимчасово не контролюються Україною.

Для внутрішньо переміщених осіб необхідно спочатку зареєструватись як внутрішньо переміщена особа (“переселенець”), а потім стати на військовий облік за місцем фактичного проживання та реєстрації.

Для постановки на облік до ТЦК та СП за місцем звернення:

 • для внутрішньо переміщених осіб необхідно надати довідку внутрішньо переміщеної особи
 • для постановки на облік інших осіб за новим місцем фактичного перебування - ТЦК та СП може запросити надати, наприклад, такі документи, як: договір оренди житла, документи на право власності на житло, довідку з роботи, інші документи, що засвідчують підстави перебування в зоні відповідальності ТЦК за місцем звернення.

Звернення до ТЦК та СП, відмінного від того, в якому моряк перебуває на військовому обліку, неодмінно збільшить час на отримання дозволу для перетину кордону на час, необхідний для постановки на облік в ТЦК та СП за новим місцем звернення.


Чи видадуть Дозвіл на перетин кордону, якщо втратив військово-обліковий документ?

Алгоритм передбачає, що у разі відсутності військово-облікового документа час на оформлення Дозволу збільшується на строк, необхідний для його поновлення.

В будь-якому разі необхідно особисто звернутись до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку або за місцем фактичного перебування (для внутрішньо переміщених осіб).

Відповідно до п. 6 Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2017 року № 206, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.05.2017 року за № 582/30450, видача військовозобов'язаним нових військових квитків замість втрачених чи таких, що стали непридатними до користування не з вини власників, а також у разі зміни військовозобов'язаним прізвища, імені та по батькові проводиться на підставі заяви, до якої додаються підтвердні документи, видані компетентними органами.

При цьому відповідно до п. 5 того ж Порядку видача військовозобов'язаним нових військових квитків замість втрачених чи таких, що стали непридатними до користування з вини власників, проводиться районними ТЦК та СП, у яких військовозобов'язані перебувають на військовому обліку, після проведення провадження у справах про адміністративні правопорушення відповідно до статті 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та винесення постанов у цих справах керівниками районних ТЦК та СП.

Стаття 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов'язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), яке спричинило їх втрату, під час воєнного стану тягне накладення штрафу від 850 грн до 1700 грн.

Проте маємо зазначити, що в умовах воєнного стану практика ТЦК та СП може бути досить варіативною.


Маю на руках військово-облікові документи, видані в колишньому СРСР. Що робити в такому випадку?

Необхідно звернутися до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку або місцем фактичного перебування.


В ТЦК та СП замість того, щоб видати Дозвіл, направили на проходження лікарської комісії. Що це означає?

Проходження медичного огляду є одним з обов’язків призовників та військовозобов’язаних.

Відповідно до п. 1.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.20008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800, медичний огляд проводиться військово-лікарськими комісіями за рішенням ТЦК та СП для визначення ступеня придатності особи:

 • до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);
 • військовослужбовців до військової служби;
 • військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;
 • військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті;
 • кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв;
 • кандидатів до військової служби за контрактом;
 • кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу;
 • військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
 • військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;
 • а також з метою визначення:
 • можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;
 • необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.

Відповідно до п. 3.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, військовозобов’язані, які перебувають у запасі, і раніше визнані придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров’я — проходять повторний медичний огляд, один раз на 5 років.

Після закінчення медичного обстеження військовозобов’язаного під час мобілізації ВЛК виносить одну із таких постанов:

 • "Придатний до військової служби";
 • "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
 • "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформляються довідкою ВЛК у двох примірниках, яка дійсна протягом 6 місяців з дня медичного огляду.

Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Термін проходження медичного огляду збільшує час отримання Дозволу.

Хоча направлення на військовий облік автоматично не означає початок процедури призову по мобілізації до лав Збройних Сил України, після проходження ВЛК, якщо моряк буде визнаний придатним до військової служби у військовий час, не можна виключати можливість призову моряка за мобілізацією у особливий період (під час воєнного стану призов на строкову військову службу скасований).


Відмовили у прийнятті заяви на видачу Дозволу або відмовили у видачі Дозволу. Куди звертатися?

У разі якщо в ТЦК та СП відмовили у прийнятті заяви на видачу Дозволу або відмовили у наданні Дозволу на перетин кордону, то моряк може звернутися на гарячу лінію Міністерства оборони України за тел. 0 800 500 442.

Крім того, оскільки відповідно до Положення про ТЦК та СП, районні ТЦК та СП підпорядковуються обласним ТЦК та СП, а обласні ТЦК та СП підпорядковуються оперативному командуванню, то можна звернутися до обласного ТЦК та СП та до керівництва відповідного оперативного командування (у випадку Одеської області це Оперативне командування «Південь»).

У разі отримання офіційної відмови у задоволенні заяви, рішення ТЦК та СП може бути оскаржено до суду у порядку адміністративного судочинства.

Ще раз маємо звернути увагу, що в умовах воєнного стану практика вирішення питань щодо виїзду моряків для роботи на суднах може бути досить варіативною.

Відповіді підготовлені за результатами аналізу чинного законодавства та не є юридичними консультаціями індивідуального характеру.

У разі виникнення додаткових питань — звертайтеся до нас у будь-який зручний для Вас спосіб:

 • за телефоном (0482) 42 99 01
 • на адресу електронної пошти claim@mtwtu.org.ua
 • до офісу ПРМТУ за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5Б, ЖК «Шоста Перлина»

Спасибо за внимание!
Пожалуйста, заполните форму ниже, и мы будем рады ответить на ваш вопрос!

Благодарим за обращение!